Правознавство 9-А та 9-Б класи
- Опрацюй інфографіку про правоохоронні органи України та їх повноваження
- Запиши в зошит розшифровки абревіатур правоохоронних органів та їхні повноваження: МВС, СБУ, ДБР, САП, НАБУ, НАЗК. Знайди керівників цих органів на даний час.
Вирішіть юридичні задачі
1. Неповнолітні Олег (14 років), Сергій (16 років) та повнолітній Анатолій (21 рік) здійснили розбійний напад на приватного підприємця. Кого буде притягнуто до кримінальної відповідальності, якщо ст. 67 Кримінального кодексу України визначає це правопорушення як «вчинення злочину групою осіб за попередньою змовою», що є обставиною, яка обтяжує кримінальну відповідальність?
Батьки неповнолітніх наполягають на їх звільненні від покарання, бо чули, що ст. 22 Кримінального кодексу, яка розкриває особливості кримінальної відповідальності неповнолітніх, вже у першій фразі наголошує, що кримінальній відповідальності підлягають особи, яким до вчинення злочину виповнилося 16 років.
2. 17-річний Сергій М., працюючи на заводі, виготовив кілька саморобних фінських ножів і подарував їх своїм друзям-одноліткам Євгену Р. та Дмитру П. Дмитро постійно носив ніж з собою, пояснюючи це необхідністю захисту від можливого нападу хуліганів, а Євген поклав ніж дома — він колекціонував різні види ножів. Чи правомірні дії хлопців?
3. Неповнолітній Астахов, знаючи, що в його однокласника Бородіна є мобільний телефон, захотів заволодіти ним. З цією метою він прийшов до Бородіна додому наче обмінятися дисками. Залишивши гостя на порозі квартири, Бородін пішов до своєї кімнати міняти диски, а Астахов у цей момент витягнув мобільний телефон із піджака Бородіна і поклав до себе у кишеню, а потім виніс його з квартири. Визначте склад злочину.
Дякую, що протягом дистанційних уроків
ви були старанними учнями!
До зустрічі в новому навчальному році!
Бережіть себе та своїх близьких!
З повагою, ваш учитель!
Протягом вивчення попередніх тем ви познайомилися з багатьма галузями права та дізналися про різні юридичні професії. Тепер настав час застосуватинабуті знання на практиці і відчути себе справжнім юристом.
Уявіть, що ви юрист і працюєте з клієнтом, який звернувся до вас по правову допомогу. Юрист повинен надати юридичну консультацію і допомогти вирішити ситуацію, яка склалася.
Запишіть у робочому зошиті коментар до кожної ситуації.
Визначте, чи порушено права людини у наведених ситуаціях. Якщо так, то які саме:
1. Микола, 13-річний учень, вирішив попрацювати і звернувся з проханнямпро працевлаштування до директора магазину, знаючи про наявність місцявантажника. Директор магазину його прийняв, але сказав, що він буде працювати вночі, а замість зарплати отримуватиме продукти.
2. Українка Ірина та Громадянин Африки Едвард вирішили одружитись ізвернулися до Рагсу, де їм відмовили в одруженні, коментуючи це тим, щовони не одружують громадян інших країн.
3. Батькам Тараса було відмовлено в прийнятті документів до 5-го класучерез те, що вони сповідують буддизм.
4. Десятикласник Жора пропускає заняття з окремих предметів, які, найого думку, не знадобляться йому в житті. Батьки карають його за це. Вчителі наполягають на відвідуванні всіх занять, пояснюючи це необхідністювиконання державного навчального плану.
5. Батьки забороняють ходити дитині на музичний гурток, аргументуючице тим, що вони хочуть, аби він став математиком.
6. Юрій, який пізно ввечері прогулювався набережною міста, побачив Га-фію, яка рухалася в тому ж напрямі, що й він. Незабаром Юрій її наздогнав.Набережна була добре освітлена, і тому Юрій добре бачив, що Гафія мала наплечі дуже дорогу жіночу сумочку. У Юрія раптом виникло бажання протиправно заволодіти цією сумочкою. З цією метою він підійшов збоку доГафії та зробив спробу різким рухом зірвати сумочку з її плеча. Однак Гафіявстигла міцно вчепитися в сумку обома руками. Юрій з усіх сил намагавсявирвати річ з рук Гафії, але безуспішно. Своєю чергою Гафія усвідомлювала,що Юрій не думає припиняти протиправне діяння, а прагне будь-що заволодіти її річчю, і тому з усієї сили вдарила його кулаком у голову. Юрій втративсвідомість і впав на тротуар. Лікарі кваліфікували нанесене йому тілеснеушкодження як тілесне ушкодження середньої тяжкості. Дайте розгорнутийюридичний аналіз ситуації.
7. Юлій прочитав у газеті оголошення, у якому йшлося про те, що громадянин Ковтуненко заплатить тисячу п’ятсот грн будь-якій особі, яка приведейому додому його зниклого собаку пуделя. Безробітний Юлій вирішив, щойому було б непогано таким чином трохи підзаробити. Вільного часу в ньогобуло вдосталь, і він вирушив на пошуки собаки. Наступного дня він побачивсобаку в дворі Мелентія, який чотири дні тому знайшов її в міському парку.Юлій показав Мелентію оголошення в газеті (а про його існування Мелентійнічого не знав) і поставив вимогу перед Мелентієм віддати йому собаку, якоговін має намір повернути господарю. Мелентій, який сам був не проти отримати тисячу п’ятсот грн, заявив Юлію, що вже наступного дня сам повернесобаку Ковтуненкові. Вночі Юлій проник на подвір’я Мелентія, зламав дверіхліва й забрав собаку, якого віддав власнику, отримавши за це заявлену воголошенні винагороду. Мелентій вважає, що половина винагороди має належати йому, бо саме він підібрав бездоглядну домашню тварину і мав намір їїповернути наступного дня після того, як дізнався, хто є власником цієї тварини. Дайте розгорнутий юридичний аналіз ситуації.
8. Троє підлітків Андрій (14 років), Сергій (15 років) та Вадим (16 років) уміському парку зупинили громадянина Олексія та забрали в нього годинникі гроші. Визначте ознаки та склад злочину. Чи будуть підлітки нести кримінальну відповідальність?
9. Афонін, намагаючись запобігти крадіжкам яблук із власного садка, огородив його сталевим дротом і підключив до електромережі, почепивши табличку «Під напругою». Пізнього вечора, шукаючи свого кота, Ізмайловавипадково доторкнулася до цього дроту і була смертельно травмована. Чинестиме відповідальність Афонін?
10. Коли раніше судимий Петров проник на територію складу побутової техніки з метою викрадення апаратури, його помітив сторож. Між ними зав’язалася боротьба. Петрову поталанило обеззброїти і зв’язати сторожа, засунувшийому в рот великий кляп. У результаті того, що кляп перекрив дихальні шляхи, сторож помер. Визначте форму і вид вини кожного злочину.
11. Жінка в магазині втратила свідомість і, впавши, розбила вітрину. Адміністрація магазину вимагає від жінки відшкодування збитків.
Заповніть порівняльну таблицю: діяльність прокурора та адвоката
1. Опрацювати §29.
2. Скласти позовну заяву (на вибір).
ЛЕКЦІЙНИЙ МАТЕРІАЛИ:
Правоохоронні органи — система державних органів, що діють на основі й відповідно до закону, головною функцією яких є забезпечення законності та правопорядку, боротьба зі злочинністю та іншими правопорушеннями.
Для правоохоронних органів характерні такі ознаки:
• здійснюють свою діяльність на основі закону та відповідно до закону;
• їхня діяльність спрямована на забезпечення законності та правопорядку (правоохоронна діяльність);
• наділені відповідними правами та мають специфічну компетенцію для запобігання правопорушенням, розгляду справ, що пов’язані з правопорушеннями;
• наділені повноваженнями застосовувати певні заходи державного впливу (арешт, штраф, конфіскація майна і т. ін.).
Національна поліція України — це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
У поліції діють такі підрозділи, як:
• кримінальна поліція;
• патрульна поліція;
• органи досудового розслідування;
• поліція охорони;
• спеціальна поліція;
• поліція особливого призначення.
Завдання поліції:
• забезпечення публічної безпеки і порядку;
• охорона прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави;
• протидія злочинності;
• надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.
Патрульна служба. Взаємодія поліції та громади
Патрульна служба працює цілодобово — 24 години.
Патрульна служба складається із:
• патрулів на машинах, які патрулюють свої квадрати і забезпечують порядок у них, швидко й оперативно реагують на виклики;
• піших патрулів, головне завдання яких працювати із жителями мікрорайону, де здійснюється патрулювання, і вирішувати проблеми на місцях, в тому числі спільно з населенням.
Основними завданнями патрульної служби є:
• запобігання злочинам;
• затримання правопорушників;
• забезпечення безпеки на вулицях і в громадських місцях;
• домагатися того, щоб люди почувалися в безпеці;
Дільничний офіцер поліції
Дільничні інспектори поліції працюють на територіях, що закріплені за кожним із них. Це може бути як мікрорайон у місті, так і окремо взятий населений пункт, — одне чи декілька сіл.
Головні завдання дільничних:
• проведення загальної та індивідуальної профілактичної роботи серед жителів адміністративної дільниці;
• охорона громадського порядку та забезпечення громадської безпеки на території, що обслуговується;
При затриманні складається протокол про затримання. Також має бути складений і протокол про адміністративне правопорушення. На прохання затриманого про місце його перебування мають бути повідомлені його родичі, а також підприємство, установа, організація, де він працює чи навчається. У разі затримання неповнолітнього про це обов’язково мають бути повідомлені його батьки чи особи, що їх замінюють.
Домашнє завдання:
Тематичне оцінювання з теми: "Неповнолітні як субєкти цивільних, сімейних, трудових, адміністративних і кримінальних правовідносин"
Виконати тестування на порталі за посиланням:
https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=7605193
Код доступу 7605193
Тест активний до 16.00. 06 квітня. Спроба одна. Час 45 хв.
9-А та 9-Б класи 29.03.2022
Практичне заняття «Особливості адміністративної та
кримінальної відповідальності неповнолітніх»
Тема: Адміністративні правопорушення. Злочин та кримінальна відповідальність неповнолітніх.
Адміністративне право – це галузь права, яке регулює
відносини управлінського характеру (відносини в галузі виконавчого-розпорядної
діяльності держави). Немає жодної сфери державного чи суспільного життя, яких
би не торкалися норми адміністративного права. Вони стосуються органів
місцевого самоврядування, виконавчої влади, підприємств, організацій, устав,
взаємодії конкретної людини з державними органами. Норми адміністративного
права визначають поведінку кожного; пов’язані з ПДР, поведінку людини в
громадських місцях, транспорті і т.д.
У разі вчинення особами віком 16—18 років окремих
адміністративних правопорушень вони підлягають адміністративній
відповідальності на загальних підставах. Відповідно до статті 13 Кодексу
України про адміністративні правопорушення (КУпАП), до таких правопорушень
належать:
v
незаконне
виробництво, придбання, зберігання, перевезення, пересилання наркотичних
засобів чи психотропних речовин без мети збуту в невеликих розмірах;
v
дрібне
розкрадання чужого майна;
v
порушення
правил дорожнього руху; yy дрібне хуліганство;
v
стрільба
з вогнепальної, холодної метальної чи пневматичної зброї в населених пунктах і
не відведених для цього місцях або з порушенням установленого порядку;
v
злісна
непокора законному розпорядженню або вимозі поліцейського, члена громадського
формування з охорони громадського порядку й державного кордону,
військовослужбовця у зв’язку з їх участю в охороні громадського порядку;
v
порушення
правил дозвільної системи щодо вогнепальної, холодної чи пневматичної зброї та
бойових припасів.
Кримінальні проступки — це протиправні діяння, що не становлять великої небезпеки для
суспільства, як злочини, і за вчинення яких буде передбачена менша відповідальність.
Відповідно, після проведення реформи кримінальні
проступки посядуть проміжне місце між злочином та адміністративним
правопорушенням. Найнебезпечнішим проявом протиправної поведінки, яка завдає
шкоди людям, суспільству й державі, є злочин.
Злочином називають
суспільно небезпечне винне діяння (дію або бездіяльність), передбачене
Кримінальним кодексом України, вчинене суб’єктом злочину.
Ознаки злочину:
1) Суспільна небезпечність — це оціночна категорія, що
характеризується певними діями або бездіяльністю, завдає шкоди або створює загрозу
спричинення такої шкоди об’єктам, які охороняються кримінальним законом.
2) Кримінальна протиправність означає, що тільки те
діяння, яке прямо передбачене кримінальним законодавством як злочин, може
вважатися злочином.
3) Винність означає, що злочинним вважається таке діяння,
яке здійснене умисно або через необережність. Там, де немає вини, немає і
злочину.
4) Кримінальна караність як одна зі складових злочину
означає, що за будь-який злочин у законі встановлено певний вид і термін
покарання.
Склад злочину — це
система визначених законом об’єктивних і суб’єктивних ознак, які визначають
певне суспільно небезпечне діяння як конкретний злочин.
Осудна фізична особа, що досягла на момент вчинення
злочину віку, із якого настає кримінальна відповідальність, за загальним
правилом — 16 років; за ряд злочинів, перелічених у статті 22 Кримінального
кодексу України (наприклад умисне убивство, бандитизм), кримінальна відповідальність
настає з 14 років.
Осудність означає можливість під час вчинення злочину
усвідомлювати свої дії та керувати ними. Для ряду злочинів передбачений спеціальний
суб’єкт (військовослужбовець, службова особа).
Тільки кримінальне законодавство визначає, яке суспільно
небезпечне діяння є злочином. Отже, кримінальна відповідальність і покарання
можуть передбачатися лише за те конкретно вчинене особою діяння, що зазначене як
злочин в Особливій частині Кримінального кодексу України. Якщо ж якесь діяння в
Кримінальному кодексі України прямо не визначене як злочин, його вчинення за
жодних умов не може тягти за собою кримінальну відповідальність і покарання.
Головна відмінність
кримінального проступку від злочину полягає у менш великій
суспільно-небезпечній шкоді, аніж злочин, за яку відповідно буде передбачена
менш сувора відповідальність. Під час розслідування цих злочинів до
підозрюваних заборонено буде застосовувати запобіжні заходи такі, як домашній
арешт і тримання під вартою.
Домашнє завдання
Прочитати § 23-24 підручника, оформити конспект.
Сім’я |
Шлюб |
|
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий